Úspěch pravidla 5-hodin

3. 7. 2024
Doba čtení
3 minuty
Štítky

Jak se stát úspěšným světově známým lídrem? A co mají společného ti, kteří mezi ně patří, jako Barack Obama nebo Bill Gates? Pokud to chcete zjistit čtěte dále. 

 

Svůj, už tak omezený, volný čas věnují pravidelné četbě a neustálému sebevzdělávání.

 

Při studiu se řídí pravidlem 5-hodin, aby se udrželi na správné cestě za svými vytyčenými cíli. 

 

Jak často si vezmete do ruky knihu nebo si poslechnete zajímavý podcast, který se zabývá novinkami z vašeho oboru? Trávíte tak hodinu týdně? Nebo 20 minut denně? Lidé jsou dnes příliš "zaneprázdnění," než aby četli. Raději tráví to málo volného času například na sociálních sítích, než aby se vzdělávali. Většina úspěšných lidí na této planetě však věnuje četbě jednu až tři hodiny denně. 

 

Pravidlo 5-hodin je základem úspěchu

 

Pokud o pravidle 5-hodin slyšíte prvně, ve zkratce vám ho představíme. Tento přístup ke studiu se definuje jako čas, který si vyhradíte pro sebevzdělávání. Jedná se o rozložení 5-hodin záměrného učení do jednoho pracovního týdne, kdy se věnuje četbě či poslechu knihy (nebo podocastu) cca. 1 hodinu denně. Je to čas pouze pro vás, od kterého vás nebude vyrušovat ani práce nebo vaše okolí. 

 

Čtěte - přemýšlejte - experimentujte

 

Nevíte jak začít? Kde na to vzít čas? Vezměte to pozvolna. Když to dokázal Barack Obama, když byl prezidentem, nebo Bill Gates, když vedl obrovskou miliardovou společnost, tak to zvládnete i vy! 

 

Pravidlo 5-hodin

 

Čtěte: Začněte s dvaceti až třiceti minutami denně. Zkuste podcasty, audioknihy během každodenních rutinních činností, jako je cvičení nebo řízení auta. Věnujte patnáct minut během polední pauzy a přečtěte si několik stránek. I toto málo vám dá 100 hodin ročně. 

 

Přemýšlejte: Pište si deník. Pokud se zaměříte na to, čeho jste dosud (ne)dosáhli, poučíte se z minulých chyb a je pravděpodobnější, že dosáhnete svých budoucích cílů. Co si z této kapitoly odnáším a jak to mohu aplikovat na své podnikání? 

 

Experimentujte: Experimenty mohou skončit docela úspěšně. Umožnit svým zaměstnancům experimentovat vám může přinést skvělé nápady, které skutečně fungují! Pokud budete stále dělat to samé a budete žít v rutině, nemůžete čekat změny.

 

Znalosti jsou nové peníze. Jejich hodnota je na vzestupu. Neustále soutěžíte s ostatními lidmi, kteří se každý den učí. Chcete-li v této době přežít a růst, v podstatě se MUSÍTE neustále vzdělávat. 

 

Vezměte si například toto. Pokud jste v 60. letech studovali medicínu, je nutné abyste se vzdělávali v nejnovějších trendech a přístupech v lékařství i dnes. Většina tehdejších postupů měla jinou léčbu než nyní. Farmaceutický průmysl i technologie se stále rozvíjejí, stejně jako oblasti v jiných oborech. Některé obory, jako například sociální média, nebyly před několika lety ještě na světě. 

 
Základní dovednosti, které vám pomohou zvládnout znalostní ekonomiku

 

  • Identifikace cenných znalostí ve správný čas. 
  • Rychlá adaptace a osvojení nových přístupů a znalostí v oboru.
  • Umění prodat hodnotu svých dovedností.
  • Investice do vzdělávání pro získání co nejvyšší návratnosti.
  • A nakonec zvládnout dovednost učit se rychle novým věcem. 

 

Co z toho všeho plyne? Stačí vám opravdu málo, abyste zůstali na vrcholu ve svém oboru. A pokud nezakrníte, čekají vás ve vaší kariéře velké věci. Nebojte se toho, půjde vám to skvěle a navíc bude vaše vlastní hodnota neustále růst.