V rámci předmětu Integrální logistika a řízení dodavatelského řetězce se studenti seznámí s širším pojetím logistiky, které se vztahuje na všechny aspekty toku materiálu jak uvnitř podniku, tak mezi podniky. Podstatnou součástí materiálového toku je plánování a řízení výroby, plánování, resp. předvídání poptávky, řízení prodeje a problematika nákupu. Logistika integruje všechny funkce plánování a řízení materiálového toku, a proto se nazývá integrální logistika a řízení dodavatelského řetězce.
Studenti se zaměří na logistiku nákupu a stav řízení zásob. Cílem je seznámit studenty se strategickými a operativními činnostmi podnikového nákupu a metodami řízení stavu zásob, analýzou portfolia nákupních položek a způsoby hodnocení dodavatelů. Znalost úspěšných činností podnikového nákupu určuje, co je ekonomicky výhodné pro přijetí podnikových procesů. Orientace ve strategických a operativních činnostech umožňuje řídit procesy podnikového nákupu.
Znalosti získá v metodách analýzy položek, které umožní přesně zařadit položky do vhodné skupiny z hlediska její důležitosti, počtu potřeb a specifik dodávek. Dobrá znalost metod řízení stavu zásob, umožňuje snížit kapitálové vázání zdrojů. Ovládání metodik hodnocení dodavatelů poskytuje předpoklady pro efektivní práci s dodavateli a hledání řešení výhodných způsobů vzájemné spolupráce. Důležitou oblastí je také umístění bodu rozpojení objednávky zákazníka v logistickém řetězci.
Dále se studenti seznámí s jednotlivými prvky plánování a řízení výroby, které se skládají z druhů výroby, kterými jsou typologie, základní plánovací činnosti a řízení výroby a teorie tahových a tlakových materiálových toků. Jedním z hlavních úkolů předmětu je pomoci studentům pochopit strategii logistických činností ve výrobě jako pokračování implementace podnikové strategie do provozu. Z tohoto pojetí strategie vyplývá i vhodné organizační začlenění plánování výroby do organizační kultury podniku. V závislosti na umístění místa rozpojení zakázky zákazníka se řídí objem rozpracované práce, případně řízené doplňování skladovaných a hotových výrobků, které pak může probíhat. V rámci plánování výroby se využívají informační systémy. Velký tlak je vyvíjen na snižování výrobních nákladů. Je třeba zvýšit snižování mezioperačních zásob, a tedy vázat materiálové toky pomocí prvků dodnes rozšířeného principu Kanban.
Cílem předmětu je umožnit studentům získat ucelený přehled o integrální logistice a řízení dodavatelského řetězce, který je zaměřen na nákup, řízení zásob a organizaci a řízení výroby. Studenti jsou schopni získané znalosti uplatnit v praxi. Rozvíjejí tak vlastní dovednosti v oblasti rozhodování a řízení logistických činností.