Je studium MBA vhodné pro vás? Máme důkaz, že rozhodně ano.
V minulých dnech jsme mezi našimi studenty přivítali Kateřinu Hovadíkovou. Od našich jiných studentů se odlišuje tím, že vyhrála národní soutěž Asistentka roku 2018, jíž byla LIGS University partnerem. Kateřiny jsme se zeptali nejen na průběh soutěže, ale zajímalo nás i jaký má vztah ke studiu nebo co ji naplňuje na její práci. Z jejích odpovědí je natolik cítit energie a cílevědomost, že nemáme pochyby, že studium nejen zvládne, ale hlavně zužitkuje ve svém dalším rozvoji. Koneckonců, přesvědčte se sami.
Dobrý den, mohla byste se představit našim čtenářům?
Dobrý den, hlavní informace o mně je, že jsem asistentka tělem i duší, ale o mojí práci budeme mluvit později, tak se vám spíš představím jako Katka, než jako asistentka. Je mi 28 let a pocházím ze Severních Čech. Jsem milovnicí malých pejsků a doma mám fenku Sofinku. Mám kolem sebe moc ráda hodné a upřímné přátele a ideální pro mě je, když u takového setkání svítí sluníčko a na stole je dobré jídlo. Moc ráda chodím na letní výlety do přírody a objevuji krásy Českých památek. Jsem čtecí typ, proto se ve volném čase nejčastěji chopím nějaké zajímavé knížky.
Stala jste se výherkyní soutěže Asistentka roku 2018 – velká gratulace! Byla účast v soutěži náročná? Podle jakých kritérií jste byla hodnocena?
Z vítězství v soutěži jsem nadšená. Děkuji za gratulaci.
Úkoly v soutěži vyžadovaly snahu a čas, nicméně je považuji za přiměřené, vzhledem k tomu, jaké odměny byly pro finalistky připravené. V úvodu soutěže byl první úkol sepsat svůj příběh a definovat přínos, který vnáším do firmy. Následovalo aktivní sbírání hlasů u vlastního profilu v soutěži. Jedním z kritérií bylo také písemné hodnocení nadřízeného. Po těchto administrativních úkolech nás čekalo zorganizování dobročinné akce, její natáčení a střih videa. Následoval rozhovor přes Skype s porotou, ve kterém jsme zodpovídali porotou připravené otázky – některé jsme předem znali, některé ne. Celá soutěž byla završena účastí na Assesment centru, kde porota blíže testovala naše schopnosti a dovednosti pomocí úkolů na počítači, týmovou hrou a psaním eseje.
Jednou z podmínek soutěže bylo natočit video z přípravy a realizace veřejně prospěšné činnosti v rámci firmy. Jak jste se s tímto úkolem vypořádala, bylo to složité? A jaká byla atmosféra v realizačním týmu?
Tento úkol se zpočátku zdál jako nejnáročnější, ale nakonec byl tím, který mi přinesl největší radost. Nejnáročnější bylo vymyslet organizaci, kterou podpořím a jakým způsobem. Chtěla jsem vymyslet něco, co bude mít dlouhodobý prospěch a zároveň jsem chtěla především vymyslet aktivitu, do které budu muset já a můj tým vložit nejen finance, ale hlavně vlastní energii. Náročné byly také termíny jednotlivých schůzek i samotné akce. Skloubit diář šesti pracujících lidí je opravdu zajímavá činnost. Výsledek celé akce se povedl a atmosféra byla naprosto báječná. Ve chvíli, kdy jsme se sešli v den realizace na místě (Klokánek Chomutov), nebylo už vůbec potřeba, abych něco organizovala, protože se každý chopil práce a šlo nám to perfektně od ruky.
Pracujete ve společnosti Liane group již 3 roky. Co jsou Vaše hlavní kompetence a co Vás na této pozici naplňuje?
Mezi moje hlavní úkoly patří komunikace do všech stran (uvnitř firmy, s dodavateli a především se zákazníky). Vedu kompletní administrativu, zodpovídám za objednávky nejrůznějšího materiálu a potřeb do firmy. Plánuji časový harmonogram zaměstnanců i svého nadřízeného. Mám na starosti fakturaci a evidenci účetních dokladů. Kontroluji zpracování jednotlivých zakázek našich klientů a dělám maximum pro to, aby každý vždy věděl, co má dělat a měl k tomu vše, co potřebuje.
Nedílnou součástí mé práce je také komunikace s každým, kdo k nám do firmy zavítá a vyřízení jeho požadavku.
Na pozici asistentky mě nejvíc naplňuje pocit, že jsem převážně o krok napřed před ostatními a díky tomu mám většinou nejvíc informací. Baví mě svoboda v mé pracovní době. Mám sice dané úkoly, které potřebuji plnit, ale já sama si mohu často zvolit, kdy se jim budu věnovat. Je to práce v čistém a někdy i klidném prostředí.
Už jste někdy absolvovala nějakou formu online vzdělávání? Ať už ano nebo ne, jaké v tom spatřujete výhody?
Formou online vzdělávání jsem absolvovala spíš krátké kurzy na praktické dovednosti (fakturace, BOZP, zpracování administrativy, norma na úpravu písemností). S online vzděláváním v tak velkém rozsahu, jako nabízí LIGS University zkušenost nemám. Hlavní výhodu tohoto studia vidím v časové flexibilitě, protože záleží jen na mně, kdy se budu studiu věnovat. A líbí se mi, že mohu studovat v klidu a v prostředí, které si sama zvolím.
V LIGS University věříme v to, že neustálé vzdělání je jedním z klíčů k úspěchu. Co znamená vzdělávání pro Vás?
Vzdělávání je pro mě motor. Již od ukončení školního vzdělání čtu neustále knihy (nejčastěji o osobním rozvoji) a účastním se různých kurzů. Díky těmto aktivitám cítím, že se v osobním i pracovním životě posouvám kupředu a nestojím na místě.
Už jste studentkou na LIGS University. Kterou specializaci jste si vybrala? Očekáváte, že Vám získané vzdělání pomůže ve Vaší aktuální pozici nebo se chcete dále rozvíjet?
Vybrala jsem si HR management a to z toho důvodu, že jsem se v r. 2017 rozhodla svou kvalifikaci rozšířit a absolvovala jsem rekvalifikační kurz Lektor dalšího vzdělávání. V současné době připravuji kurz, ve kterém budu připravovat asistenty a asistentky na tuto pozici a chystám se jim předat svoje poznatky z praxe a hlavně nadšení pro tuto pozici. Zůstanu nadále na své současné pozici, tudíž budu řešit stále stejné věci jako účastníci mého kurzu. Věřím proto, že studium rozvoje lidských zdrojů je pro mě to pravé.
Jedním z klíčových atributů studia na LIGS je tzv. model „self-paced“ (studium si organizujete úplně sama podle svých časových možností, žádné pevné rozvrhy). Už jste přemýšlela, jak si studium rozvrhnete?
Rozhodla jsem se, že budu studovat postupně jeden předmět po druhém od základního modulu, přes svou specializaci až k volitelným předmětům. Plánuji nejdřív studovat teorii a mezitím zpracovávat hrubý koncept seminární práce. Po nastudování teorie splním test a dokončím seminární práci.
Většinou má každý student svůj systém, jak se učit. Máte Vy nějaké osvědčené metody, jak úspěšně zvládat učivo?
Nejlépe si pamatuji to, co si napíšu. Moje metoda tedy spočívá v pečlivém psaní poznámek. Důležité jsou pro mě barvičky. Když v mysli hledám správnou odpověď na otázku, většinou se mi vybaví přímo obrázek stránky, na které mám informaci napsanou.
Dovolte nám i osobnější otázku. Máte nějaký osobní ideální cíl/sen?
Moc ráda bych zažila západ slunce na nějaké opravdu nádherné pláži (například v Karibiku), kde nebudou žádní lidé. :)