Jak si říci o zvýšení mzdy?

8. 8. 2024
Štítky

Žádat o zvýšení mzdy může být stresující a často i nepříjemná záležitost. Peníze samy o sobě jsou „nelehké téma“ a platí to dvojnásob, když si o ně máte někomu říct.

Pokud nejste rozený vyjednavač, zřejmě budete dost nervózní. O to důležitější je, abyste se na schůzku o zvýšení mzdy pořádně připravili. Přinášíme vám několik tipů, jak na to:

1. Poznejte svou cenuJak si říci o zvýšení mzdy?
Udělejte si průzkum trhu, abyste zjistili, jak jste na tom v porovnání s ostatními nebo s průměrem na vaší pracovní pozici. Můžete tak učinit například na stránkách platy.cz či mujplat.cz aj. Druhou možností je zajít na „průzkumný pohovor“. Pokud zjistíte, že vaše stávající mzda se pohybuje daleko pod průměrem, můžete tato zjištění použít při vyjednávání.

2. Mějte připravené přesné číslo
Poté, co si uděláte průzkum, ujasněte si, o kolik byste chtěli svoji mzdu navýšit. Je důležité znát přesné číslo, protože žádat o zvýšení mzdy bez něj nemá smysl.

3. Naplánujte si schůzku
Domluvte si schůzku ve vhodném čase pro vás i pro vašeho nadřízeného. Dejte mu vědět předem, že chcete probrat váš kariérní růst a vaše působení ve firmě.

4. Začněte v pozitivním duchu
Rozhovor zahajte slovy: „Opravdu se mi líbí pracovat v této firmě. Projekty, na kterých pracuji, mě baví a jsou pro mě zároveň výzvou. Za poslední rok se mé pracovní působiště rozrostlo a věřím, že moje role a také odpovědnost vzrostla. Chtěl / a bych s Vámi proto probrat otázku mého ohodnocení.“

5. Předložte důkazy
Nejdůležitějším bodem vašeho setkání je ta část, ve které předložíte „důkazy“ toho, že si zvýšení mzdy zasloužíte. Mohou to být úspěšné projekty, implementované změny apod. Záleží jen na vás a na podmínkách vašeho pracoviště. Jedno je však jasné - vaše práce by měla mluvit za vás.

6. Buďte konkrétní
Po prezentaci vašich výsledků, je čas sdělit číslo a vysvětlit proč. Můžete zmínit i to, kdy naposledy byla vaše mzda zvýšena. 

7. Připravte se na „NE“
Navzdory všem vašim argumentům je možné, že váš šéf vaši žádost zamítne. V tom případě si od něj vyžádejte feedback, abyste věděli, co přesně máte změnit a kde se zlepšit. Zároveň si s ním domluvte schůzku o několik měsíců později, kdy se k tématu vrátíte.