Jak na networking v době pandemie
Taky si pamatujete dobu, kdy networking nebyl žádná věda? Mohli jsme se společně kdykoliv sejít, náš společenský kalendář, byl nabitý akcemi na měsíc i dva dopředu. V dnešní době se ale tohle zdá skoro jako sci-fi. Jak tedy na networking v době pandemie a kde ho vyhledávat? LIGS University Vám přináší několik tipů, jak na to.
Chci networkovat, ale nemůžu navazovat kontakty offline
Pandemie nám udělala pěknou čáru přes rozpočet. Místo toho, abychom chodili po nejrůznějších networkingových večírcích, sedíme doma. Věděli jste ale, že příležitosti k online networkingu na nás číhají na každém kroku? Větší i menší konference i místní komunity, které eventy pořádají se musely s nástupem pandemie přeorientovat do onlinu. Můžete se proto registrovat na nejrůznější akce, které probíhají celosvětově. Benefitem je, že nejste limitováni určitou lokací, ale můžete se připojit odkudkoliv.
Tady je pár tipů, kde takové online networkingové akce, ale i workshopy hledat:
-
Projděte si lokální facebookové skupiny (komunity) zaměřené na vámi preferované odvětví v byznysu.
-
Prozkoumejte facebook events.
-
Podívejte se na eventovou platformu Eventbrite. Dají se tam nalézt bezvadné workshopy, přednášky a webináře. Většina z akcí probíhá přes zoom a přednášející často zapojují účastníky a diskutují s nimi.
-
Používejte webová rozšíření pro LinkedIn. Nejenom, že si zde můžete sami vyhledávat kontakty relevantní pro váš byznys, ale existují i externí aplikace. Dux soup vás propojí i se 100 potenciálními kontakty týdně. Jedná se o automatizovanou službu, kterou musíte mít. Nástroj mail shake také není k zahození, je propojen s vaším linkedinem a usnadňuje mailing. Neskutečně šetří čas a celý proces networkingu dělají oba nástroje jednodušší.
-
Mrkněte se na aplikaci Bumble Bizz. Jak to celé funguje? Při registraci zadáte vaše zkušenosti (čeho jste v pracovní sféře dosáhli, jaké jsou vaše cíle), vytvoříte si krátkou biografii a headline a můžete začít networkovat. Znáte aplikaci tinder? Tohle je v podstatě to samé, ale pro byznys. A kdo ví, třeba tam najdete svého příštího investora pro svůj vysněný pracovní projekt.
-
Dalším skvělým nástrojem, kde hledat spojení a partnery pro vaše projekty je Lunchclub. Při registraci zadáte vaše co děláte, jaké jsou vaše cíle, hodnoty nebo to co vás prostě baví. Umělá inteligence vás propojí s lidmi, kteří jsou podobně naladěný. Networkingové rande vám nabídce Lunchclub AI každý týden, a vy se můžete rozhodnout, zda budete mít čas se s někým seznámit nebo ne. A pokud ano, naplánuje Vám 45 minutovou schůzku přímo do vašeho kalendáře.
Nepodceňte přípravu
Našli jste událost, která se vám líbí? To je skvělé. Dalším krokem je se na networking trochu připravit. Přestože se může zdát, že se na networking připravit nedá, opak je pravdou.
Zjistěte si, kdo se kromě Vás eventu zúčastní. Můžete organizátora požádat o seznam jmen účastníků, případně poprosit o jména lidí z konkrétního odvětví (hledám vysoce postavené projektové manažery zabývající se cyber security apod.). Dalším krokem je získat co nejvíce informací o samotné akci (pokud se jedná o konferenci, projděte si web a sociální sítě) nebo o hostiteli (stejný postup, projděte si poslední příspěvky na sociálních sítích nebo mrkněte na wikipedii, zda nevyšel o vašem hostiteli nějaký zajímavý článek).
Víte, kdo bude na networkingu přednášet? Napsal daný člověk přednášející nějaký zajímavý článek? Skvělé, přečtěte si jej a hned bude snadnější najít společnou řeč. Můžete ho například pochválit a zahájit tak nenucenou konverzaci.
Připravte si krátké představení o sobě. Při menších networkingových akcích vás možná požádají o krátké představení na kameru nebo do chatu. Stačí 3 jednoduché věci: jak se jmenuji, na čem aktuálně pracuji nebo kde a připojte svůj linkedin. Takovou krátkou biografii si můžete upravit dle potřeby na každou nadcházející akci. Asi bude vypadat jinak, pokud budete na konferenci o umělé inteligenci a jinak na akci, která se bude zaměřovat na osobní rozvoj.
Mějte vždy připravenou vizitku. Jak to v onlinu udělat? Například přes QR kód, který můžete zaslat do chatu a ostatní účastníci si jej mohou hned naskenovat se všemi vašimi kontaktními informacemi.
Co ještě můžu před účastí na eventu udělat? Třeba zvykat si na vlastní hlas a mluvit se sebou nebo si číst nahlas svoji oblíbenou knížku. Připravit si otázky, na které se budete chtít ptát. Dejte ostatním vědět, že na dané akci přes sociální sítě. A nezapomeňte se podívat, jaká témata se teď aktuálně ve světě řeší. Super je například newsletter skimm, kdy vám do emailové schránky každý den přistane shrnutí toho nejzajímavějšího ve světě.
Co dělat při samotném networkingu?
Den D je tady. Ve vašem kalendáři už bliká upomínka, že networking začne za hodinu. Nezapomeňte, že pro networking online stejně jako při osobním setkání je výhodnější přijít o něco dříve. Máte tak neskutečnou výhodu v tom, že můžete sledovat, jak se ostatní postupně připojují, jak reagují, co dělají apod. Už tady si můžete vytipovat své potenciální kontakty. Při komunikaci buďte lidští a ukažte ostatním svoji osobnost.
Pravidlo číslo jedna je vždy zapnutá kamera. Je to za prvé slušnost a za druhé to značí to, že jste otevřeni diskuzi. A když už jsme u toho, přemýšlejte nad tím, jaké si zvolíte za kamerou pozadí. Bude to vaše knihovna se zajímavými tituly? Nebo jste žena a zvolíte výrazné náušnice? Ať už zvolíte jednu nebo druhou taktiku, svou otevřeností si zajistíte snazší oslovení druhou stranou.
Nebojte se diskutovat s pořadatelem eventu, přednášejícím nebo s ostatními účastníky. Při online networkingu využívejte chat. Můžete tak reagovat na něco, co přednášející řekl nebo na přímo na reakci dalšího člověka, který se na akci přihlásil. Můžete odpovídat do společného chatu a nebo si zapnout chat s konkrétní osobou, která vás na workshopu zaujala na napsat zprávu napřímo. Pokud Vás na někom něco zaujalo, nezapomeňte mu to pochválit. No a nakonec nezapomeňte na zpětnou vazbu.
Jak na follow up po networkingové akci?
Networking je u konce a vy máte nasbíráno několik zajímavých kontaktů, se kterými chcete zůstat propojení. Vždycky si zjistěte, jak se s vaším kontaktem spojit. Zatímco někdo může preferovat email, někdo jiný bude raději, když si zavoláte nebo napíšete zprávu. Ujasněte si kanály, přes které budete komunikovat.
Připravte si zprávu, kterou budete zasílat se žádostí o propojení. Tu si můžete vždycky upravit, dle svých potřeb. A domluvte se, jakým způsobem se sejdete příště. Možná, že si budete oba chtít odpočinout od nekonečných zoom meetingů a zvolíte proto raději procházku na čerstvém vzduchu.
Co říct k networkingu závěrem? Po účasti na jakékoliv akci je fajn sdílet vaše pocity a dojmy. Možná budete chtít pořadatelům poděkovat a poslat jim zprávu nebo květiny. Je to takové pěkné gesto na konec. A hlavně nebojte se být slyšet a trochu vyčnívat z davu! I networking může být zábava.