Co dělat, když chcete změnit kariéru
Bohužel ne každý z nás hned ze startu najde práci svých snů. Častokrát si myslíme, že přesně víme, co chceme v životě dělat. Konfrontace s realitou a každodenní rutina ale mnohokrát vede k vystřízlivění a postupnému uvědomění, že vysněná kariéra není tak úplně pro nás. Někomu se to stane dříve, jinému až po letech ve stejném zaměstnání.
Nespokojenost může pramenit z rozličných příčin. Některé zkrátka omrzí pracovat celé roky v jednom odvětví a potřebují radikální změnu, aby nestagnovali. Jiní si mohou uvědomit, že náplň zvoleného zaměstnání tak úplně neodpovídá jejich povahovým rysům, protože se jim například nelíbí jednat se zákazníky. Ať už jsou důvody jakékoliv, změna kariéry je důležitý krok, který by měl být pečlivě zvážen. Co ale dělat, když je vaše rozhodnutí finální a vy pořád nevíte, kam se posunout dál?
Zamyslete se nad náplní stávajícího zaměstnání
Tento krok bude snadný, pokud svou práci vyloženě nesnášíte. Většinou se ale v náplni vašeho zaměstnání najde několik činností, které vás baví a naplňují. Zkuste analyzovat svou práci tak, že si po několik dní budete zapisovat jednotlivé činnosti a svou reakci na ně – bavila vás, frustrovala nebo ji děláte už automaticky? Hodně vám to napoví o tom, kam směřují vaše zájmy.
Sepište, co vás baví
Určitě máte spoustu koníčků a zájmů, které vykonáváte s chutí a nadšením. Všechny si je sepište a přidejte k nim i své předchozí zaměstnání, dobrovolnickou činnost či účast na projektech. Zamyslete se, jestli je mezi nimi nějaká výrazná spojitost a svá zjištění dejte do kontextu s informacemi z předchozího bodu. Nyní byste měli mít aspoň částečnou představu, jakým směrem byste se chtěli vydat.
Porovnejte vytipované oblasti
Získejte co nejvíce informací o pracovních pozicích a jejich náplni v oblastech, které jste vytipovali. Zeptejte se známých, jestli někdo z nich pracuje v daných oborech nebo se ptejte na internetu. Zkuste najít někoho, kdo vám dovolí strávit s ním část dne v kanceláři a sledovat jej při pracovních činnostech.
Staňte se dobrovolníkem
Pokud už začínáte mít jasnější představu o své budoucí kariéře, prozkoumejte možnosti dobrovolnické činnosti pro zaměstnavatele v daném oboru. Získáte tak nejlepší představu o tom, co vybraná pozice obnáší a rychle zjistíte, jestli vás práce naplňuje.
Zvažte další vzdělání
I když jste se už rozhodli a začali rozesílat životopisy, pořád nemáte vyhráno. Na stejné pozice se totiž budou s největší pravděpodobností hlásit i kandidáti, kteří mají v dané oblasti více zkušeností a vzdělání. Zvažte proto, jestli by nyní nebylo dobré si vzdělání doplnit, abyste se ostatním kandidátům aspoň vyrovnali. Vybrat si můžete z rozsáhlé nabídky jak krátkodobých kurzů, tak i plnohodnotného univerzitního vzdělání, které v případě LIGS University lze studovat i 100% online formou!