A co budete dělat na svátky Vy?

8. 8. 2024
Štítky

Vánoce se blíží! Je čas zpomalit tempo a užít si zasloužený odpočinek. Nejlepší na tomto období je však čas věnovaný rodině, přátelům, dobrému jídlu a každoročním tradicím.

 

Zeptali jsme se našich studentů z celého světa, jak slaví Vánoce a konec roku, a výsledky jsou více než jasné – rodina je to nejdůležitější.

anketa

                                                Zdroj: Anketa studentů LIGS University

 

Někteří z nás však raději cestují, a to zejména do exotických míst. A protože spousta našich studentů pochází z jižní polokoule, skoro desetina z nich tráví Vánoce relaxem na pláži a opalováním! Neměli bychom však zapomínat na to, že ne všichni ve světě Vánoce slaví! Jelikož se jedná o křesťanské svátky, zajímalo nás, jak tráví prosinec lidé z jiných náboženství.

Slaví Vánoce všichni?

Muslimové neoslavují Vánoce, ale tzv. Eids (v překladu oslava nebo hostina). Eid al-Fitr se slaví na konci ramadánu a Eid-al-Adha je spojena s obdobím poutě do Mekky. Obě dvě oslavy spojuje čas strávený s rodinou a přáteli u dobrého jídla.

Židé též neslaví Vánoce. Místo nich mají Chanuku (Svátek světel). Ta oslavuje dvě věci: zázrak, kdy posvátný olej hořel místo jednoho dne osm a vítězství židovských bojovníků za svobodu nad syrsko-řeckými silami, které se snažily vyhladit židovství v 2. století př.n.l.

Buddhisté Vánoce oslavují, ale jejich nejvýznamnějším prosincovým svátkem (8.12.) je tzv. Bodhi, připomínající výročí osvícení Buddhy.

Hinduisté zase slaví náboženský svátek Pancha Ganapati, pětidenní oslavy na počest Lorda Ganéši, boha kultury a nových začátků se sloní hlavou. Oslavy zahrnují pikniky, festivaly, hostiny a dávání darů.

A co vánoční tradice…?

Období před Vánoci se nazývá Advent. Ale co to vlastně je? Slovo adventus pochází z latiny a znamená příchod. Jde o přípravu na Vánoce a příchod Spasitele. Většina dětí (a spousta dospělých) má však s tímto obdobím spojeno ujídání čokolád z adventního kalendáře. Víte, kde se vzal? Tradice se datuje do poloviny 19. století, kdy němečtí protestanti psali křídou na dveře nebo zapalovali svíčky každý den do příchodu Vánoc. První tištěný adventní kalendář spatřil světlo světa v Německu na začátku 20. století.

Němcům též vděčíme za další věc neodmyslitelně spojenou s Vánoci - vánoční stromeček. Přestože má tato tradice až pohanské kořeny, podobné zdobení stromečků, jak je známe dnes, začalo v 16. století, kdy si oddaní křesťané zdobili stromečky přírodními materiály jako dřevo, ovoce apod. Navíc se má za to, že první svíčky na stromek nedal nikdo jiný, než Martin Luther!

A co by byly Vánoce bez štědrovečerní večeře! Většina česko-slovenských studentů LIGS bude mít k večeři polévku, na Slovensku je favoritem tradiční kapustnice, a tradice neumírá ani u dalších chodů, protože více jak polovina dotázaných studentů si dá k štědrovečerní večeři kapra!

Ve světě se však můžeme setkat s rozdílnými štědrovečerními večeřemi, jako např. krocan (USA), vánoční puding (Velká Británie), ale i celé pečené sele (Filipíny) nebo dokonce i kuře z KFC (Japonsko).

Šťastné konce, nové začátky

Ještě ani nestrávíte všechno cukroví u návštěv a oslavy vypuknou znovu! Oslavy Nového roku jsou tradičně spjaty s půlnočními polibky a přípitkem, ohňostroji a novoroční čočkou. Jak konec roku tráví naši studenti? Většina z nich opět preferuje klidný čas strávený s rodinou nebo přáteli.

Anketa

                                          Zdroj: Anketa studentů LIGS University

 

Start do nového roku je též ideální příležitostí dát si novoroční předsevzetí (a poté se ho snažit dodržet). Většina našich studentů si dává aspoň jedno předsevzetí (75,6 %), a z nich téměř (43,9 %) si dala za úkol úspěšně pokročit či završit studium na LIGS University. Jsme rádi, že jsme jednou z vašich priorit a posouváme vás dál a dál.

Anketa

 

Více jak tři čtvrtiny studentů si dává novoroční předsevzetí. 
Zdroj: Anketa studentů LIGS University

 

Věděli jste, že starověcí Babyloňané, asi před 4 000 lety, byli prvními, kteří uspořádali divoké oslavy Nového roku a dávali si předsevzetí? I když pro ně začínal rok v polovině března, v souvislosti se zasazením plodin.